Jak se úspěšně připravit k přijímacím zkouškám

Jak se úspěšně připravit k přijímacím zkouškám
27.8.2020

Je nejvyšší čas pro budoucí studenty středních škol začít s přípravou na přijímací zkoušky. Možností je spousta a nabídka kurzů je veliká.

Prvním krok: Jak jsme na tom?

Na počátku je dobré zjistit, jak si dítě s testem poradí před započetím přípravy. Nejjednodušší je vyzkoušet si test pro přijímací zkoušky z loňského roku. Testy s řešením i záznamovými archy z minulých termínů jsou volně zdarma ke stažení na stránkách CERMATU – zde.

Nezoufejte, pokud se test napoprvé nepodaří napsat na plný počet bodů. Mnoho úkolů v testu se typově od běžně zadávaných úkolů ve škole liší. Prvotním cílem je přece zjistit, kde jsou největší nedostatky a mezery a na čem je třeba začít pracovat.

Druhý krok: Plán přípravy

Pokud nechceme spoléhat na přípravu, kterou mají děti v rámci výuky na základní škole, můžeme využít další možnosti. Máme na výběr velké množství publikací, kursů.

Nejjednodušší a nejlevnější je připravovat se doma s pomocí sbírek. Doporučujeme testové sešity Didaktis nebo Taktik. Využít lze také mnoha dostupných placených i bezplatných online kurzů. Varianta však předpokládá určitou cílevědomost a kázeň.

Další možností je využít nabídky středních škol, které pořádají hromadné kurzy pro své budoucí žáky. Varianta je cenově velmi dostupná. Nevýhodou je velký počet žáků ve třídě a často frontální způsob výuky. Obrovskou předností je  fakt, že pokud na stejné škole bude deváťák dělat přijímací zkoušky, přijde již do známého prostředí, a to může mít významný vliv na zmenšení stresu a úspěšnost u zkoušek.

Lze si také najít soukromého učitele nebo využít nabídku některé ze soukromých vzdělávacích firem. Ceny i kvalita se velmi liší a asi nejlepším vodítkem je doporučení známých, kteří mají s daným subjektem vlastní pozitivní zkušenost.

Nabídka naši 2+2 školy matematiky je v tomto ohledu velmi široká. Zúročili jsme své mnohaleté zkušenosti a připravili vlastní sbírky příkladů a sady testů.

Třetí krok: Bez stresu a v pohodě

Sebelepší příprava je k ničemu, pokud v osudový okamžik selžou nervy. Nedělat chyby z nervozity, nezmatkovat je předpokladem úspěšného zvládnutí testů. Velmi důležitá je pohoda a příjemná atmosféra, kterou mohou rodiče vytvořit a dětem pomoci zvládat stres. Povzbuzovat, chválit a hlavně věřit svým dětem a vše dobře dopadne.

Hodně štěstí!