Matematika na střední škole

Matematika na stření škole
26.5.2021

Prázdniny se pomalu blíží a po prázdninách čeká velká změna především letošní deváťáky, kteří rovnou z online výuky přejdou do pro ně zcela neznámého prostředí střední školy.
Které znalosti je třeba bezpodmínečně ovládat, aby první měsíce nebyly katastrofou?

Středoškolské učivo navazuje a rozvíjí znalosti, které žáci nabyli na základní škole. Vzhledem k online výuce se dá předpokládat, že pro velkou část letošních absolventů základní školy bude přechod na střední školu velmi náročný,  Středoškolská matematika staví na znalostech ze základní školy. Mnozí středoškolští učitelé určitě situaci žáků pochopí a budou k ní přihlížet a s žáky více opakovat, případně zajistí doučování ve škole. Přesto je dobré některé základní věci si zopakovat již před nástupem na střední školu a usnadnit si tak nelehký začátek.

Bez kterých základních znalostí se na střední škole v prvním ročníků zcela jistě žáci neobejdou?

V první řadě zcela jistě středoškolská látka  předpokládá ovládání základních početních operací v oboru relálných čísel.  Zvláště počítání se zlomky dělá mnohým žákům problémy. Další v řadě je umění řešit  lineární rovnice. Velmi důležíté je umět pracovat s výrazy a znát algebraické vzorce.Pokud  tyto kapitoly žák zvládá nemusí se matematiky v prvním ročníku střední školy obávat. Samozřejmě důležité jsou také  lineární a goniometrické funkce, Pythagorova věta, planimetrie a stereometrie,  na které se však navazuje až ve vyšších ročnících.

Pokud budouci středoškoláci uspěli u přijímacích zkoušek, pravděpodobně velkou část z tohoto znalostního minima zvládli, přesto pro dobrý pocit je možno navštěvovat lekce kondiční matematiky a prázdninového doučování, které dodají sebevědomí a potřebnou jistotu pro úspěšný zářijový start na nové škole.