Jak se úspěšně připravit k přijímacím zkouškám

Únor 05, 2020
 • Je nejvyšší čas pro budoucí studenty středních škol začít s přípravou na přijímací zkoušky. Možností je spousta a nabídka kurzů je veliká.

  Prvním krok: Jak jsme na tom?

  Na počátku je dobré zjistit, jak si dítě s testem poradí před započetím přípravy. Nejjednodušší je vyzkoušet si test pro přijímací zkoušky z loňského roku. Testy s řešením i záznamovými archy z minulých termínů jsou volně zdarma ke stažení na stránkách CERMATU – zde .

  Nezoufejte, pokud se test napoprvé nepodaří napsat na plný počet bodů. Mnoho úkolů v testu se typově od běžně zadávaných úkolů ve škole liší. Prvotním cílem je přece zjistit, kde jsou největší nedostatky a mezery a na čem je třeba začít pracovat.

  Druhý krok: Plán přípravy

  Pokud nechceme spoléhat na přípravu, kterou mají děti v rámci výuky na základní škole, můžeme využít další možnosti. Máme na výběr velké množství publikací, kursů.

  Nejjednodušší a nejlevnější je připravovat se doma s pomocí sbírek. Doporučujeme testové sešity Didaktis nebo Taktik.  Využít lze také mnoha dostupných placených i bezplatných online kurzů. Varianta však předpokládá určitou cílevědomost a kázeň.

  Další možností je využít nabídky středních škol, které pořádají hromadné kurzy pro své budoucí žáky. Varianta je cenově velmi dostupná. Nevýhodou je velký počet žáků ve třídě a často frontální způsob výuky. Obrovskou předností je  fakt, že pokud na stejné škole bude deváťák dělat přijímací zkoušky, přijde již do známého prostředí, a to může mít významný  vliv na zmenšení stresu a úspěšnost u zkoušek.

  Lze si také najít soukromého učitele nebo využít nabídku některé ze soukromých vzdělávacích firem. Ceny i kvalita se velmi liší a asi nejlepším vodítkem je doporučení známých, kteří mají s daným subjektem vlastní pozitivní zkušenost. 

  Nabídka naši 2+2 školy matematiky je v tomto ohledu velmi široká. Zúročili jsme své mnohaleté zkušenosti a připravili vlastní sbírky příkladů a sady testů. 

  Třetí krok: Bez stresu a v pohodě

  Sebelepší příprava je k ničemu, pokud v osudový okamžik selžou nervy. Nedělat chyby z nervozity, nezmatkovat je předpokladem úspěšného zvládnutí testů. Velmi důležitá je pohoda a příjemná atmosféra, kterou mohou rodiče vytvořit a dětem pomoci zvládat stres. Povzbuzovat, chválit a hlavně věřit svým dětem a vše dobře dopadne. 

  Hodně štěstí!

Škola volá, vypněte si tichý režimProvoz poboček 2+2 v době epidemie uzavřen